21 липня - Міжнародний день нездорової їжі


21 липня відзначають Міжнародний день нездорової їжі. На противагу Дню здорового харчування (29 травня), цей день, дає «дозвіл» на смакування забороненим. Звісно, для тих, хто турбується про своє здоров’я, це має бути справді один день, у крайньому випадку — лічені дні на рік. Адже нездорова їжа, яку часто називають «пустими калоріями»  навантажує наш організм надмірною кількістю жиру, цукру й солі, при цьому містить дуже мало вітамінів і мінералів. З нагоди свята добірка тематичних питань з відповідями та цікавих фактів😉

ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ

Чому бургери входять до переліку нездорової їжі, адже м’ясо, салат, помідори та цибуля вважаються корисними?

 Причина — в кількості калорій, яка досягає 30% від добової норми, а також високому вмісті трансжирів у «швидких» бургерах. Сукупність цих факторів призводить до ожиріння, підвищеного рівня холестерину та відкладання бляшок на стінках кровоносних судин.

Що таке трансжири та чому вони шкідливі?

Трансжири отримують методом гідрогенізації рослинних олій, змінюючи молекулярну структуру природного продукту. В результаті отримують дешеві тверді жири, які не можуть повноцінно перетравлюватися, накопичуються в організмі та перешкоджають засвоєнню незамінних жирних кислот. Доведено зв’язок між вживанням трансжирів і хворобами серцево- судинної системи, діабетом та навіть онкологічними захворюваннями.

Чи існує статистика щодо кількості людей, які страждають від нездорової їжі?

 За даними ООН, близько 2 мільярдів людей у світі мають нестачу в організмі необхідних мікроелементів, при цьому 600 мільйонів з них потерпають від ожиріння. Ці проблеми пов’язані з систематичним вживанням нездорової їжі — дуже калорійної, але «пустої» з точки зору харчової цінності.

Як часто можна вживати нездорову їжу без шкоди для здоров’я?

Якщо повністю відмовитися від такої їжі неможливо, то дієтологи радять формулу 80 : 20, тобто 80% всіх прийомів їжі мають бути здоровими і лише в 20% можна дозволити собі некорисні продукти.  

Чи впливає на частоту вживання нездорової їжі соціальний стан людини?

Виявлено, що люди з низьким рівнем доходів їдять більше нездорових продуктів, ніж більш забезпечені громадяни. Вчені пояснюють це тим, що невпевненість у завтрашньому дні не сприяє плануванню довгострокової здорової дієти.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ В ІСТОРІЇ

1892

📌В США почалося промислове виробництво кока-коли.

1893

 📌На Всесвітній виставці в Чикаго вперше було представлено продукт фаст-фуду — снек «Крекер Джек».

1896

📌Макс Зілафф у Берліні винайшов торгівельний автомат — пристрій для продажу готових продуктів без участі продавця. В 1902 році перший торгівельний автомат з’явився у Нью – Йорку.

1948

📌В місті Сан-Бернардіно в Каліфорнії відкрито перший ресторан фаст-фуду McDonald’s.

1972

📌Майклом Джейкобсоном, директором Центру науки в інтересах суспільства, вперше було застосовано термін «нездорова їжа» — «junk food».

2008

📌Дослідження на тваринах, проведені вченими Полом Джонсом і Полом Кенні в Науково – дослідному інституті Скріппса, показали, що нездорова їжа впливає на мозок подібно до наркотиків, викликаючи залежність.

ЧОМУ МИ ЛЮБИМО ЦЕЙ ДЕНЬ? 

Здавалося б, це досить дивне свято — навіщо присвячувати окремий день їжі, яка в принципі не варта уваги. Але дієтологам добре знайомі випадки, коли людям, які тривалий час дотримувалися здорової, збалансованої дієти, так і не вдавалося схуднути. Проте як тільки їм дозволяли зрідка вживати улюблені страви з переліку некорисних, вага починала зменшуватися. Парадокс пояснюється тим, що скасування будь-якої заборони покращує психологічний стан, а це позитивно впливає на метаболізм. 

Тому Міжнародний день нездорової їжі виконує роль своєрідного запобіжника для багатьох людей. Не дуже комфортно усвідомлювати, що ті чи інші продукти назавжди опинилися в переліку «табу», особливо якщо раніше ми вживали їх досить часто. Але якщо існує день, який  дає «дозвіл» на смакування забороненим, то в інші дні набагато легше втриматися від такої спокуси. 

Тож хутчіш святкуйте та не забувайте наступного дня завітати до бібліотеки щоб взяти книжки про здорове харчування  👉

Їжа чемпіонів від героїв футболу!. - К. : Майстер-клас, 2012. - 96 с. : ілюстр.

Костюкович Олена. Їжа - італійське щастя / Костюкович, Олена Олександрівна ; пер. В. Б. Чайковський ; худож.-оформлювач Г. В. Кісель. - Х. : Фоліо, 2015. - 431 с. : іл. - Бібліогр. : с. 408-429. - Випущено на замовл. Держ. комітету телебачення і радіомовлення України за програмою "Українська книга 2015 року". 

Москоні Ліса. Їжа для мозку: наука розум. харчування / Москоні, Ліса ; пер. з англ. В. Глінка. - Київ : Наш формат, 2019. - 335, [1] c. - Бібліогр.: с. 326-336.  



Популярні публікації