Книжковий хробак
Картина німецького художника-романтика і поета Карла Шпіцвеґа, написана 1850 року. «Книжковий хробак» (нім. Der Bücherwurm) є типовим зразком бідермаєру (міщанський романтизм — напрям у німецькому та австрійському мистецтві 1830-1840 р.Фактично є уособленням німецької міщанської культури). Шпіцвеґ зобразив старого бібліофіла, якому не цікавий світ за межами його бібліотеки.
А виникло це на той час образливе прізвисько від назви цілком реальної комахи. У стародавніх фоліантах частенько заводилися хробачки, що пожирали сторінки і корінці. Відбувалося це через те, що старовинні томи були виконані з матеріалів тваринного походження: обкладинки робили з дощечок і шкіри, сторінки - з пергаменту, який також виготовлявся з вироблених телячих шкурок, а з'єднувалися всі частини книги між собою кістковим клеєм .
Знайти в сучасній бібліотеці таких книжкових хробаків вже неможливо - зараз книги роблять зовсім з інших матеріалів. Але що робити бібліотекам, де зберігаються старовинні книги? У Португалії, в палаці Мафра (Palácio Nacional de Mafra), знаходиться одна з найдивовижніших бібліотек в світі. Але дивовижною її роблять зовсім не мармурові підлоги і не архітектура в стилі пізнього бароко., а…кажани. Так. Це не жарт. Щоб захистити книги від комах тут використовують живих кажанів. 500 штук. Удень їх тримають в коробках, а ночами випускають, і вони полюють на жуків, що харчуються деревом, та інших шкідників (серед співробітників бібліотеки є жарт, що з усіх комах з найбільшим задоволенням миші їдять книжкових хробаків).
До речі в іспанській мові цьому виразу відповідає словосполучення «Бібліотечна миша»(un ratón de biblioteca).
Зараз термін «книжковий хробак» набув позитивного забарвлення.Таку назву в соціальних меражах має багато груп, де спілкуються люди, яких об’єднує любов до книг. Існує літературна премія з такою назвою. Дизайнери створили зручне місце для читання назвавши його "книжковий хробак". А в Японії, навіть, створили комедійне аніме «Влада книжкового хробака: Щоб стати бібліотекарем, всі засоби хороші.» Honzuki no Gekokujou: Shisho ni Naru Tame ni wa Shudan wo Erandeiraremasen.