Чому вересень назвали вереснем?

Настав дивовижний місяць гармонії у природі, коли все врівноважено, виважено й мудро розподілено. У цю пору буйно цвіте верес, з чим, саме, і пов'язують назву місяця в українській мові. Раніше його ще називали "ревун" — коли в лісах ревуть олені, шукаючи супротивника до двобою; "хмурень" — через часті дощі, "бабинець" — через настання пори в природі, яку назвали "бабиним літом". У прадавньому українському календарі цей період року мав назву "Місяць КАЛИНИ" й символізував красу, довершеність, гармонію та щирість. 

Як називають вересень в інших країнах?

Так, як і українці, назву першого місяця осені тісно пов’язують з вересом і наші сусіди-слов’яни. Білоруси називають його «верасєнь», поляки — «вжесєнь». У перекладі з латинської мови вересень означає «місяць цвітіння вересу», а з литовської — «місяць вересу».

Та більшість європейських народів використовують латинську назву «септембер», що в перекладі означає «сьомий». Не дивно, адже ще у Древньому Римі вересень і справді був сьомим місяцем року. Справа у тому, що у римлян новий рік починався з березня. Тож навіть, коли літочислення змінилося з юліанського на григоріанське, назву лишили старою.

Давні назви вересня

Сучасна назва вересня стала загальноприйнятою в нашій країні не так давно — лише на початку ХХ століття. А раніше у кожному регіоні панували свої, домашні назви. У давньоруській мові вересень офіційно називався «руєн», в народі ж його нарекли «ревуном». І не дарма, адже саме на початку осені починали ревти лосі та олені, влаштовуючи шлюбні герці. Схожа варіація назви вересня і досі збереглася у сербів («руян»). А в чеській мові зберігся термін «рієн» — щоправда, стосується він жовтня. Поряд з «руєнем» активно вживалася назва «зарев». Вчені переконані, що всі ці наклички так чи інакше пов’язані з жовтим кольором, бо ж саме цієї пори починає жовтіти листя. У книгах часів Київської Русі зустрічається назва «вареснєць». Деякі дослідники вважають, що вона пов’язана з першими осінніми заморозками, що трапляються у вересні, та все ж ймовірніше тут йдеться про верес.

Як називають вересень у різних куточках України

На Заході нашої держави вересень здавна називали «сівень» та «маїк», що пов’язано з масовою сівбою збіжжя і «маянням» (сходом) озимини.

На Поліссі вересень часто називають «бабиним літом». Така назва пов’язана із роботою на полях та городах, яку цієї пори жінки закінчували та могли нарешті зітхнути з полегшенням.

Відома в Україні і назва «покрійний» — від свята Покрови, яке за старим стилем випадає на 1 жовтня. На той час листя вже рясно покриває землю. Не дарма кажуть, що з вересня листя на дереві не тримається.

Щедрий вересень на народні прикмети та спостереження:

якщо у вересні журавлі на південь полетіли — рання зима буде;

гуси у вирій полетіли — зиму в гості запросили;

чим вересень тепліший, тим пізніше прийдуть холоди;

якщо листя беріз починає жовтіти з верхівки — буде рання весна, якщо знизу — пізня;

якщо павутиння стелиться по кущах — довго стоятиме тепла суха днина;

багато павутиння "бабиного літа" в повітрі — буде суха осінь і холодна зима;

гримне грім у вересні — до теплої погоди.

Більше цікавого:

Щедрий вересень : [розповідь, вірш про місяць вересень] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 15-16 (серпень). - С. 26. 

На гостину до вересня : навчання та виховання: місяць за місяцем : [добірка матеріалів про місяць вересень] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 8 (серпень). - Тематична вкладка. - С. 1-32. 

Пінчук Л. П. Осінні барви : виховний захід / Л. П. Пінчук // Розкажіть онуку. - 2018. - № 7 (липень). - Змістове наповнення сучасного освітнього середовища початкової школи. - Вип. 2. - С. 63-64. 

Микитченко В. О. "Місяцю, що в імені твоїм..." : народознавче свято / В. О. Микитченко // Шкільний бібліотекар. - 2018. - № 9. - С. 45-47. 


Портрет з осіннього листя

Портрет з осіннього листя (аплікація)
Осінні портрети з природних матеріалів легкі й невимушені. Здається, в їхньому волоссі заплутався сам вітер!

Знадобляться:
осіннє листя,
висушені гілочки та квіти (за бажанням),
кольорові олівці,
клей ПВА.

1. Намалюйте або видрукуйте шаблон обличчя. 


2. Розфарбуйте обличчя теплими осінніми кольорами. Додайте рожевого кольору на щічках.
3. Зробіть дівчинці скуйовджену зачіску — приклей висушене листя на місці волосся.

4. Виготовте портретові носик. Відріжте невеличку смужку паперу, розфарбуйте та, згорнувши навпіл, склейте кінці. Зігніть, щоб створити маленький трикутник, та приклейте до обличчя.

У якості прикрас для волосся використайте насіння клена або висушені квіти. Одяг можуть замінити висушені гілочки туї, луски шишок або колоски.




Популярні публікації