ЛІТЕРАТУРНІ СЮРПРИЗИ 2017 РОКУ

Українські видавництва представили читачам свої приємні літературні сюрпризи 2017 року. Які ж вони? Зараз дізнаємось. 

Анна Хьоглунд . Про це говорять лише з кроликами (12+, «Видавництво»)
 Перше, що вам треба знати про цю книгу — вона інакша. Абсолютно у всьому. Її авторка — шведська письменниця та ілюстраторка Анна Хьоглунд — це яскравий представник революційної дитячої літератури не тільки для нашого бачення світу, але навіть і для скандинавського. І справді, у книжці «Про це говорять лише з кроликами» дивне все: починаючи від стилю написання, і аж до ілюстрацій, які авторка створила власноруч.
 Що досить цікаво, так те, що ця історія нагадує більше не дитячу літературу, а екзистенціальні роздуми героїв творів Камю чи, навіть, Кафки. У центрі подій — 13-річний кролик. І така тваринка була обрана недарма — він ніжний, вразливий, сповнений роздумами про важливість і потрібність свого існування, і трохи самотній. Навіть на всіх ілюстраціях книги — він ніби зайвий, як маленька біла пляма серед яскравих зображень та деталей. Сюжет книги досить повільний, пасивний, він не схожий на інші дитячі історії. Тут персонаж шукає сенс у всьому: своєму існуванні, житті, оточенні.

 «Він занадто ніжний, він надміру чутливий, він не належить нашому світу, він просто не такий.»
Книга неординарна, але від цього не менш цікава. Вона захоплює своєю незвичайністю і змушує замислитися, чи дійсно ця книга була написана для підлітків. Однак, будьте певні, кролик не залишиться засмученим і розгубленим назавжди. Але нічого більше не скажу, читайте самі і дізнавайтеся все про маленького кролика.

 Стівен Гокінґ, Люсі Гокінґ. Джордж і Великий вибух 
(9+, «Видавництво Старого Лева»)
 По суті, ця книга є уже третьою з усієї космічної трилогії пригод Джорджа. А от з чого ж усе починалось?
Джордж — це звичайний хлопчик з трохи дивакуватої родини. Його батьки повністю не визнають науку та технології, більше того, вони впевнені, що це вбиває Землю. Вони час від часу відвідують навіть спеціальні мітинги з цього приводу, а у їхньому домі немає навіть і натяку на телевізори, телефони та Інтернет. Дивно, егеж. Та Джордж до такого вже звик, хоча і почувається трохи сором’язливо серед одноліток. Тим паче, що науку він обожнює та й тягне його до неї. Не треба багато зусиль, аби здогадатися, що його батьки від цього не в захваті.

    Хто ж допоможе хлопцю? Енні — дівчинка, що є повною його протилежністю, весела, відкрита, вперта — все це про неї. Разом діти пройдуть через чималу кількість пригод, і як у традиційних дитячих книжках, будуть боротися проти спільного ворога.

    Взагалі, у книзі є чимало персонажів, однак, хто (або що) заслуговує найбільше уваги — це всемогутній комп’ютер на ім’я Космос. Ось тут вже і треба трохи поговорити про авторів книги.

 — А скільки треба часу, щоб народилася зірка? — Десятки мільйонів років. Сподіваюся, ти не поспішаєш.
Стівен Гокінґ і Люсі Гокінґ — одні із найвідоміших учених сучасності. Стівен — це фізик-теоретик, якому у віці 18 років поставили діагноз бічний аміотрофічний склероз, і сказали, що він житиме не більше 2-3 років. Сьогодні йому вже виповнилось 75 років і він досі пише наукові статті, публікує книги і пише літературу для дітей. У трилогії про Джорджа саме Стівен є тим всемогутнім комп’ютером Космосом. Він допомагає дітям, дає поради у тих чи інших халепах і, крім того, розповідає про Всесвіт, космос та закони фізики. Книга написана та перекладена простою, доступною мовою, тому стане зрозумілою як для дорослих, так і дітей. А в останній частині трилогії, ви зможете поринути у справжню подорож на Місяць. Тож, не витрачайте час даремно, і гайда назустріч пригодам!

Торбен Кульман. Армстронґ. Неймовірні пригоди Мишеняти, яке літало на Місяць. (6+, «Видавництво Старого Лева»)
Продовжує добру традицію з вивчення космічних таємниць книга Торбен Кульман «Армстронґ. Неймовірні пригоди Мишеняти, яке літало на Місяць».
 Ця книга є чудовим прикладом літератури для зовсім маленьких — проста, цікава, а від того не менш захоплююча. Головним героєм книги є маленьке мишенятко, яке твердо переконане, що місяць — це не просто шматочок сиру, а щось більш таємне та загадкове. Саме тому, воно вирішує вирушити у космос, аби довести усім, що Місяць таки існує. Для цього Мишеня будує власний космічний корабель і летить до своєї мрії, аби зробити перші кроки на Земному супутнику. Варто зазначити, що ця книга також не є поодинокою, а належить до серії пригодницьких книжок Торбена Кульмана. Тому, вона стане приємним сюрпризом, як для шанувальників творчості автора, так і для тих, хто вперше звертається до творів цього письменника.

Фріда, Ітзіар Міранда. Хорхе Міранда (5+, «Nebo BookLab Publishing»)
 Фріда Кало — це знаменита мексиканська художниця, на долю якої випало чимало випробувань. Хочеться, аби малеча вже з дитинства навчалась прекрасному і мала певне бачення на мистецтво. Тому так важливо буде познайомити дітей із цією книгою Хорхе Міранди. Окрім чуттєвої та безмежно цікавої життєвої історії художниці, книга приваблює своїм графічним оформленням: яскрава та витончена, здається, що вона не залишить осторонь жодного.








«Не знаю, чому люди змушують дівчаток виглядати як полуничний торт. Ніби для нас на світі немає інших кольорів.»
 
Книга стане справжнім поштовхом для того, аби відкрити у собі мистецтво та натхнення, покаже, що боротися треба завжди, попри будь-які негаразди, і любити життя. Творити заради світу, заради себе у світі — ось, чого так бажала Фріда. Чомусь здається, що після прочитання цієї історії ваш малюк обов’язково захоче дізнатися більше про цю людину. Та й дорослі знайдуть тут багато чого нового та незвичного для себе. Обов’язково до прочитання!

Катаріна Собрал.  Мій дідусь  (4+, «Основи»)
Що робити, коли розумієш, що час — це те, чого в тебе майже немає? Коли ті, кого любиш найбільше, йдуть не через власне бажання, а тому, що так треба. Письменниця Катаріна Собрал також не має відповіді на це питання, однак, аби хоч трохи наблизитися до розгадки, вона написала власну книгу «Мій дідусь», а також стала її головним ілюстратором.
 У центрі подій книги опиняються три персонажі: онук, дідусь та його сусід — доктор Себастьян. Оповідь йдеться від онука і це не просто так. Катаріна вже писала дитячі книжки і тепер розуміє, що дитині краще слухати оповідь саме від дитини. Дідусь і сусід — це дві абсолютні протилежності. В цьому і є одна з головних ідей твору. Письменниця також розповіла, що доктор — це по суті не більше, ніж альтер его дідуся. Але на відміну від останнього, цей чоловік знає швидкоплинність життя і ніколи не стане марнувати свого часу.
 «Зрештою, незалежно від того, скільки часу ми маємо, ми переживаємо його дуже суб’єктивно: час завжди летить, коли ми робимо те, що подобається. І тим більш непомітно час летить, коли ми разом із тими, кого любимо.»

   
Ілюстрації — це також центральний елемент книги. Адже їх особливістю є те, що кожного разу вони поєднують життя двох протилежностей, показуючи, наскільки різні можуть бути ідеали і цінності кожної людини. Головне, що відсутнє на усіх зображеннях — це тіні. Однак, Катарін зізналася, що використала тінь (у вигляді годинника) саме на обкладинці книги, для того, аби підкреслити плинність часу. Ще один важливий елемент обкладинки — на ній немає обличчя дідуся. Авторка розповіла, що це було використано спеціально, щоб кожен замислився про свого дідуся, або, можливо, вона хотіла розповісти про свого. Хай там як, та головне — це те, що книга яскрава та незвичайна. Вона сподобається малюкам вже з перших сторінок.

 Фанні Брітт, Ізабель Арсено. Джейн, лисиця і я (9+, Vivat Publishing)

«Тебе ображають у школі? Ніхто не хоче з тобою спілкуватися? Не переймайся! Промінь світла незабаром з’явиться і в твоєму житті!»
Ця книга — це історія маленької дівчинки Елен, яка почувається вкрай самотньо у цьому світі. Її ображають однолітки, вона зазнає знущань у школі і більше всього не хоче залишатися одною. Книга Фанні Брітт — це правдива розповідь з життя авторки. Всі почуття були пережиті нею від початку і до кінця. Однак, попри деяку автобіографічність книги, читаючи її, розумієш, що така історія може статися з кожним у сучасному світі.

    Під час ознайомлення з книгою, читач більш глибоко порине у проблему сучасних підлітків — булінг, бодішеймінг та самотність — ось, що їх справді турбує. Елен, головна героїня книги, переживає все на власному досвіді. І єдиним прихистком у такому, дещо жорстокому світі, для неї стає книга «Джейн Ейр». Читаючи її, дівчина не почуває себе самотньою чи ображеною, вона відкриває зовсім інший світ — любові та пригод.

    Досить важливим елементом книги є ілюстрації, які були створені відомою канадською ілюстраторкою Ізабель Арсено. Жінка тричі здобула престижну відзнаку у галузі дитячої літератури Governor General’s Award for Children’s Literature, а дві її книжки-картинки потрапили до рейтингу Книжка року «Нью-Йорк таймз».
     «Я віддавна хотіла створити довгу графічну історію. Коли я вперше прочитала роман Фанні Брітт, то була вражена образом головної героїні — не прийнятої однолітками дівчини, яка знаходить прихисток у романі Шарлоти Бронте „Джейн Ейр“. Незвичний формат історії — обсяг, два рівні оповіді, тема і настрій — лишав багато можливостей для творчості.»
 «Фанні та я спершу побоювалися, що ця книжка не пасуватиме ні дітям, ані дорослим, не знайде своєї читацької аудиторії і зрештою потішить лише нас двох. Та ми помилялися.»
Отож, ця книга не просто дитяча казка чи оповідка — це справді глибокий твір, який має на меті показати дитині, що вона не самотня, що її проблеми такі ж важливі, як і проблеми дорослих. Як на мене, то ця історія обов’язкова до прочитання особливо підліткам. Тим паче, що книга нарешті з’явилася в українському перекладі.

Катажина Богуцька. Рік у місті. (3+, «Видавництво Старого Лева»)
  «Рік у місті» Катажини Богуцької — це не зовсім стандартна книга, у якій відсутній елемент тексту. По суті, це лише зображення, у яких детально промальовуються сюжетні елементи. Саме за ними малюк може прослідкувати розвиток дій у книзі. Жанр, у якому виконується такий формат називається віммельбухом. Батьком віммельбухів вважається німецький ілюстратор Алі Мітгуч. Він, на прохання дитячого психолога Курта Зеельмана, намалював свою книгу, у якій на кожній сторінці показано вид згори, коли абсолютно усі предмети здаються однакового розміру. Хоча такі книги вже з’являлися до першого видання Мітгуча (1960-ті), та саме його вважають засновником цього незвичайного стилю.
 Німецьке дієслово «wimmeln» можна перекласти як «роїтися», «копошитися», тож, якщо коротко, то віммельбух є книжкою з численними персонажами. Крім великої кількості героїв, формат віммельбуху передбачає ціле море об’єктів, а також певний безлад і хаос у композиції малюнка.

   
Віммельбух Катажини Богуцької — це дванадцять картин про дванадцять місяців одного року у місті. На кожній картині детально промальовуються не лише жителі міста, а й об’єкти, що їх оточують. Варто сказати, що картина може «впіймати» їх у будь-який момент, навіть вночі. Приємним додатком до книги є ще дві картини — в одній презентуються усі намальовані персонажі, інша ж є інтерактивною грою. Таким чином книга стане справжнім скарбом для допитливих та уважних дітлахів. А розглядання усіх деталей сюжету може зайняти не одну годину.


    Ось такі перекладені книжкові новинки 2017 року. Неординарні сюжети, цікаві персонажі та неймовірно насичені та яскраві ілюстрації. Впевнена, що вони точно не залишать байдужими як малюків, так і їх батьків. Тож читайте та насолоджуйтесь!

Популярні публікації