Неординарні бібліотеки для дітей


Китайські архітектори спроєктували дитячу бібліотеку для села Пінтань на південному сході КНР, використовуючи традиційний матеріал – кипарис.

Це одне з сіл народу дун (кам) — поселень, що претендують на статус всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Вони розташовані на межі провінцій Хунань, Ґуйджоу і Гуйлінь.

Цінність цього проєкту полягає в двох фундаментальних речах. Перший – стосується безпосередньо дітей Пінтана, які, крім того, що насолоджувалися грою в бібліотеці, усвідомили, що їхня культура жива і залишається актуальною в цьому світі, який швидко змінюється. Другий – дозволяє усвідомити суспільну важливість архітектури. Соціальний вплив не вимагає великих фінансових вкладень, дизайн не обмежується високоякісними проєктами, архітектура повинна мати ціль.

Традиційно в архітектурі дунських селищ використовували дерево, причому один різновид — китайський кипарис, або каннінгамію. Однак останнім часом все більше будинків роблять із бетону, що ставить під загрозу локальну ідентичність.

Бетонна початкова школа, збудована в Пінтані двадцять років тому, ілюструє цю тенденцію. Тут навчаються понад 300 дітей віком від шести до 13 років.

Архітектурне бюро Condition_Lab вирішило додати до шкільного комплексу споруду, яка б мала сучасний фасад і водночас наслідувала принципи традиційного будівництва. За основу проєктувальники взяли дерев’яний каркасний будинок.

До будівництва, яке завершилося у жовтні минулого року, долучили місцевих майстрів і, відповідно, використовували традиційні технології столярства. Проєкт також обговорювали з жителями.

Єдиний «чужорідний» матеріал — це напівпрозорі полікарбонатні панелі, розташовані під різними кутами, що робить фасад таким оригінальним.

Вся внутрішня структура бібліотеки — це сходи між книжковими полицями. Вони нікуди не ведуть і є самодостатніми, слугуючи, зокрема, лавами. У цьому просторі діти можуть не лише читати, але й гратися.

Як повідомлялось, у Китаї неодноразово дивують архітектурними експериментами в книгозбірнях і книгарнях.

Наприклад, 2019 року в одному з найбільших китайських міст Чунціні відкрили книгарню з нескінченними книжковими стелажами.

2020 року відкрили дивовижну книгарню з високими арками і дзеркальними стелями.

Ще раніше відкрили книжковий магазин, який за допомогою незвичайного дизайну та дзеркальної підлоги створює ілюзію нескінченного тунелю з книжок.

Джерело

Популярні публікації