Наукові пророцтва Жуля Верна
Польоти в космос і на Місяць
Уперше про це француз написав у романах «З гармати на Місяць», «Навколо Місяця» і «Гектор Сервадак». Жуль Верн не тільки розповів про польоти в космос, але й передбачив використання алюмінію для створення літальних апаратів. У XIX столітті, коли творив письменник, це дійсно було більше схоже на казку, оскільки в ті часи виробництво алюмінію було дуже дорогим процесом, і ніхто навіть уявити не міг, що з часом алюміній будуть найбільше використовувати в машинобудуванні.
читати онлайн |
читати онлайн |
читати онлайн |
Іще один момент, що заслуговує уваги. У романі Верна місячна експедиція стартувала з майданчика, розташованого на місцевості Стоунз-Хілл у Флориді. Знаменитий космодром на мисі Канаверал розміщений неподалік. Ба більше, екіпаж у письменника складався з трьох чоловік. Саме стільки ж космонавтів уперше полетіли на Місяць у 1969 році.
Швидкісні підводні човни й акваланг
читати онлайн
Створюючи легендарний роман «20 000 льє під водою», в якому описувалася субмарина «Наутілус», Жуль Верн оперував фактами, яких на той час уже було чимало. Справа в тому, що історія підводного кораблебудування почалася в XVII столітті, коли британський механік і фізик Корнеліус Дреббель сконструював і побудував веслове судно, здатне занурюватися під воду. В часи Громадянської війни в США субмарину успішно застосовували як зброю. Але письменник не отримав би славу віщуна, якби не додав у свій роман власне бачення того, як будуть розвиватися підводні човни. Так, «Наутілус» під управлінням капітана Немо занурюється на багато кілометрів, розвиває швидкість до 50 вузлів, дозволяє проводити дослідження морського дна й ефективно воювати. У цьому ж романі француз передбачив широке використання аквалангів. Незважаючи на те, що за часів письменника вони вже існували, працювати в них було вкрай важко і небезпечно. Революцію в цій сфері здійснив у 1943 році земляк Жуля Верна Жак-Ів Кусто, винайшовши прообраз сучасного акваланга.
читати онлайн Швидкі подорожі навколо світу
У романі «Навколо світу за 80 днів» англієць Філеас Фогг здійснив навколосвітку менш ніж за три місяці. Разом із тим в оповіданні не раз говорилося про те, що прийде час, коли землю можна буде об'їхати за 80 годин. На даний момент мінімальний час кругосвітньої подорожі становить близько 72 годин. Однак у березні 2010 року швейцарський льотчик Ріккардо Мортара примудрився облетіти земну кулю менш ніж за 58 годин на пасажирському літаку бізнес-класу, встановивши світовий рекорд.
Літаки й вертольоти
У 1903 році, ще за життя Жуля Верна, перший у світі літак, сконструйований братами Райт, здійнявся в небо. Однак саме письменник поряд з іншим не менш відомим фантастом Гербертом Уеллсом передбачив їх широке використання у військових цілях. Про це він писав у творах «Володар світу» і «Робур-Завойовник». А в «Незвичайних пригодах експедиції Барсака» Верн розповів про літак зі змінним вектором тяги. Щоправда, закінчити цю книгу він не встиг і її дописував його син. Вона вийшла у світ у 1919 році, через 14 років після смерті автора.
читати онлайн |
читати онлайн |
читати онлайн |
У романі-антиутопії «Париж у ХХ столітті», написаному в 1860 році, Верн описав смертну кару за допомогою потужного електричного розряду, пропущеного через людське тіло. Через 30 років після виходу твору такий спосіб страти застосували в Обернській в'язниці штату Нью-Йорк. Однак на батьківщині письменника найпоширенішим знаряддям страти довгі роки була гільйотина, а електричний стілець не отримав широкого застосування. У цьому ж романі автор описав прообраз телебачення, а також можливість спілкуватися, бачачи співрозмовника на моніторі. При цьому обчислювальні операції в банках виконували спеціальні машини, схожі на громіздкі ЕОМ другої половини XX століття.
Транссибірська і Трансмонгольська залізничні магістралі
читати онлайн |
У пригодницькому романі «Клодіус Бомбарнак», написаному в 1893 році, Жуль Верн описує відкриття великої Трансазіатської магістралі, яка вела з Росії в Пекін. Ідея була не нова: в той час саме почалося будівництво Транссибірської магістралі, яке багато хто в Європі називав авантюрою. Жуль Верн не дожив 11 років до того, як ця дорога була відкрита. Він помер у 1905 році, а Транссиб запустили в 1916-му.
Хімічна зброя і велетенські гармати
У романі «П'ятсот мільйонів бегуми», опублікованому в 1879 році, Верн розповів про німецького професора-націоналіста Шульца, який створив гігантську гармату, здатну відправляти важкі снаряди з отруйним газом на багато кілометрів. Уперше щось схоже було застосовано в роки Першої світової війни.
Ядерна бомба
Слухати онлайн |
Щось схоже на ядерну зброю винайшов герой роману «Прапор батьківщини» Том Рок. Його суперснаряд - «фульгуратор Рока» був здатний стерти з лиця землі все живе в радіусі декількох квадратних кілометрів. Однак у своєму творі Жуль Верн так і не наважився «передати» цю зброю в руки військових.
У цьому ж романі згадуються два підводних човни.