10 цікавих фактів про липу та який стосунок мають липи до назви місяця "липень"?
Цікаві факти про липу
- У світі є 45 видів липи. В Україні можна зустріти сім видів цього дерева. Але найпоширенішими є три: дрібнолиста, широколиста та європейська. Живуть липи приблизно 300–400 років, досягаючи висоти до 40–45 метрів. Хоча відомі випадки, коли дерева липи, живуть уже понад тисячу років.
- В Україні найстарішою є липа Богдана Хмельницького, яка росте у Львівській області в Золочівському районі. Вважається, що цьому дереву приблизно від 600 до 800 років, обхват його стовбура складає 7,2 метра, а висота – 15 метрів. Місцеві жителі розповідають легенду, що під цим деревом у 1648 році спочивала армія Богдана Хмельницького після перемоги над Збаражем. Нині воно під охороною як ботанічна пам’ятка природи місцевого значення.
- Наші предки, слов’яни, вважали липу оберегом від злих духів та часто саджали її поруч із житлом та місцями поклоніння богам.
- А ще старі люди кажуть, що в липу ніколи не влучає блискавка. Але це неправда. У високі дерева під час грози потрапляє блискавка, незалежно від породи.
- Деревина липи світло-жовтого кольору із червонуватими прожилками, легка й добре піддається обробці, більшість кухонного начиння наші предки виготовляли саме з липи. Ідеться про ложки, миски, кухонні меблі, товкачики, качалки для тіста, діжечки для зберігання круп, борошна, меду тощо. Також часто цю деревину використовують для виготовлення музичних інструментів.
- У сучасному побуті трапляється, що ми вживаємо слово «липа» в значенні «підробка». А звідки таке зневажливе ставлення до липи? Виявляється, що підробкою документів займалися й в давнину. Про справжність документа свідчить печатка. Саме печатки підробляли з липової деревини, оскільки вона легко ріжеться і вправний майстер може відтворити на липовій деревині найтонші деталі. У такий спосіб назва дерева стала синонімом підробки.
- Це дерево прекрасне і для озеленення – дає густу тінь, добре витримує умови та забруднення міста, невибагливе в догляді, витримує обрізку, може рости як на сонці, так і в тіні інших дерев. Молоді листочки липи дуже багаті на вітамін С, на смак нагадують шпинат, і їх можна використовувати в їжу як вітамінну добавку
- Дуже широко зображення самого дерева чи липових гілочок із квіточками та листочками використовуються в геральдиці міст Чехії, а назва німецького міста Лейпциг походить від назви дерева липа.
- Мабуть, мало кому відомо, що плоди липи, дрібні горішки, використовують так само як і волоські горіхи: з них вичавлюють олію, за якостями схожу на оливкову, макуху, що утворюється після вичавлювання, можна вживати в їжу, вона має мигдальний присмак.
- Буквально до 30-х років минулого століття основним різновидом взуття для багатьох людей були личаки з липового лика. Лико – це шар лубу, який розташований під корою. У липи луб м’якенький та зносостійкий дуже добре підходить для виготовлення саме взуття.
Якраз із заготівлею лика пов’язана назва місяця липень
Усе тому, що в цьому місяці кора починає легко відділятися від деревини. Й наші предки розпочинали заготівлю липового лика, з якого потім довгими зимовими вечорами плели личаки, кошики, короби та інші потрібні для господарства вироби
Вираз «обдерти як липку» пов’язаний саме із заготівлею лика. Але ж варварський спосіб заготівлі, коли повністю здирають кору, призведе до загибелі дерева. Наші предки цим не зловживали, до дерева ставилися з повагою.
На одному стовбурі вирізали лише три-чотири тонкі смужки лика певної довжини, щоб до наступного сезону заготівлі ранки встигли загоїтися, дерево продовжувало жити, та наступного року на ньому теж можна було вирізати кілька смужок цінної сировини.